Read Phaidon by Plato Free Online


Ebook Phaidon by Plato read! Book Title: Phaidon
The author of the book: Plato
Format files: PDF
The size of the: 2.43 MB
City - Country: No data
Loaded: 1891 times
Reader ratings: 6.2
Edition: Say Yayınları
Date of issue: 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English

Read full description of the books:Platon, hiç kuşku yok ki düşünce tarihinin en önemli ve etkili filozoflarından biridir. Felsefenin kurumsallaşmasına ve felsefede yazılı geleneğin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan idealist felsefe geleneğinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve İslam düşüncesine etkisi bakımından da ayrıca önem taşıyan Platon, düşünce tarihi boyunca tartışılan tüm problemleri yüzlerce yıl öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi inşa etmiştir.

Phaidon, Platon'un en gözde ve önemli diyaloglarından biridir; her şeyden önce, Yunan edebiyatının en seçkin eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Eser, Sokrates'in baldıran zehrini içmeden hemen önceki saatlerde sergilediği iyi yaşamış, misyonunu layıkıyla yerine getirmiş bir insanın iç huzurunu ve gönül rahatlığını şiirsel bir dille ifade ederken; onun, ruhun ölümsüzlüğü üzerine kendinden emin bir tavırla ortaya koyduğu argümanları Platon'a özgü mükemmel bir kurgu ve eşsiz bir üslupla ortaya koyar. Pek çok Platon yorumcusu, Phaidon'un bütün Platonik eserler arasında tragedyaya en fazla yaklaşan diyalog olduğunu öne sürer.


Download Phaidon PDF Phaidon PDF
Download Phaidon ERUB Phaidon PDF
Download Phaidon DOC Phaidon PDF
Download Phaidon TXT Phaidon PDFRead information about the author

Ebook Phaidon read Online! (Greek: Πλάτων) (Arabic: Platón, Platone)
Plato is a Classical Greek philosopher, mathematician, student of Socrates, writer of philosophical dialogues, and founder of the Academy in Athens, the first institution of higher learning in the Western world. Along with his mentor, Socrates, and his student, Aristotle, Plato helped to lay the foundations of Western philosophy and science.

Plato is one of the most important Western philosophers, exerting influence on virtually every figure in philosophy after him. His dialogue The Republic is known as the first comprehensive work on political philosophy. Plato also contributed foundationally to ethics, metaphysics, and epistemology. His student, Aristotle, is also an extremely influential philosopher and the tutor of Alexander the Great of Macedonia.


Reviews of the Phaidon


LUCAS

The book is really worthy of the bestseller!

RILEY

After reading this book, Your life will change!

VICTORIA

A cozy book that teaches small things, happiness, in detail!

WILLIAM

This book is holding in tensions until the end!

ELIZA

Phone number you need to drive to protect against robots.
Add a comment
Download EBOOK Phaidon by Plato Online free

PDF: phaidon.pdf Phaidon PDF
ERUB: phaidon.epub Phaidon ERUB
DOC: phaidon.doc Phaidon DOC
TXT: phaidon.txt Phaidon TXT